PONADCZASOWY ALGORYTM RELACJI

31. maja 2016 BeReadman 4
PONADCZASOWY ALGORYTM RELACJI

To nie dyscyplina.

Zbyt długo zwlekałem, nad odkryciem tej lektury. Żałuję, naprawdę. Gdybym miał okazję, raz jeszcze wyselekcjonować kadrę tytułów z listy „do przeczytania”, to 7 nawyków skutecznego działania, Pana Stephena Coveya, z pewnością trafiłoby do folderu „zacznij już teraz!”.

Przede wszystkim obrazowe — czyli tak, jak lubię — przedstawienie najróżniejszych, życiowych sytuacji, w których perspektywa ma ogromne znaczenie. Byłem zaskoczony, kiedy myślami — zainspirowany nowo odkrytym prawem relacji — cofałem się do przeżywanych konfliktów i zdałem sobie sprawę, jak odmienny mógłby być ich finał. Czasami wystarczy więcej empatii. Innym razem brakuje nam tylko zrozumienia.

giphy (11)

Równie dużym zaskoczeniem stał się fakt, który od początku, powinien był być oczywistością. Mam na myśli nastawienie.

Szczerze mówiąc, nigdy przedtem nie przywiązywałem zbyt dużej wagi do tego, jak się czuję i o czym myślę w chwili rozpoczynania jakiejkolwiek rozmowy. Na moją postawę, w znacznej mierze wpływ miały towarzyszące mi emocje. Jeżeli sześć minut temu byłem czymś zirytowany, to dialog prowadzony ze mną dziesięć minut później, do najprzyjemniejszych z pewnością nie należał.

Podobnie, gdy rolę odwracały się i to ja padałem ofiarą wrogiego nastawienia, czy też czułem się z lekka ignorowany. Bycie którąkolwiek ze stron jest beznadziejne i całą pewnością nie prowadzi do niczego dobrego.

giphy (13)

Książka przedstawi Ci znacznie więcej narzędzi, uwypukli część niezauważalnych problemów i poprowadzi Cię do rozwiązań, które niejednokrotnie przydadzą Ci się w najmniej oczekiwanych, bądź najważniejszych momentach prywatnego, jak i publicznego życia. Spisane rozważania Stephena, śmiało nazwać mogę podstawą, która powinna zapoczątkować w Tobie chęć do rozwijania się poprzez czytanie — w końcu taka jest idea readman.pl 😉 Ponadto uważam, że warto, jest prawdziwe i konsekwentnie poznawać siebie, by móc świadomie naprawiać i udoskonalać wszystko to, czego brakuje nam u innych.

przeczytasz = be readman

 • Potrafisz mówić, słuchać i być słuchanym.
 • Rozumiesz, jak ważna jest perspektywa.
 • Szanujesz cudze opinie, nie negujesz ich nawet gdy się z nimi nie zgadzasz.
 • Jesteś gotów na kompromis i zależy Ci na obustronnej satysfakcji.
 • Wiesz, jak wymagać od wymagać od innych i czego masz prawo, od nich oczekiwać.

to może...?

 • Anonim

  Czy ta książka jest skierowana głownie do mężczyzn?

  • Nie, absolutnie nie! 😉 Uważam, że książek nie sposób przypisać. readman.pl docelowo jest dla wszystkich, którzy wymagają od siebie czegoś więcej. Tajemnica polega na tym, że mężczyźni po prostu są – niestety – w tej kwestii „bardziej potrzebujący” 😉

 • Czyli to takie studium przypadków, a nie zwykła demagogia? Wspaniale, nigdy o tej książce nie słyszałam, ale spaczenie zawodowe sprawia, że staram się trzymać od wielu tego typu pozycji z daleka. Zazwyczaj kiedy robię wyjątek, okazuje się że była to wspaniała decyzja! Ryzykuję więc! Swoją drogą bardzo fajnie piszesz, ładnie zbudowane zdania, płynie się czytając. Podoba mi się!

  • Jej, bardzo Ci dziękuję! 😉
   Co do „Siedmiu Nawyków…” jest to pozycja przez wielu nazywana ponadczasową, fundamentalną, a nawet obowiązkową. Nie oceniam jej, po prostu pokazała mi „więcej” i podobnie nauczyła mnie obserwować. Napisana przez człowieka, który rzeczywiście pragną znaleźć odpowiedź. To, co odkrył, przelał na papier wiele lat temu. Dziś, w dalszym ciągu jest aktualizowana, by nowe pokolenia odkrywały ten wiekowy przekaz 😀