WIĘCEJ I SZYBCIEJ

09. lipca 2016 Jak czytać? 1
WIĘCEJ I SZYBCIEJ

Bieg do personalnej mety.

Agresywny tytuł w dzisiejszym świecie już nie zaskakuje. Klasyczne więcej i szybciej biegnie donikąd i nie chce, byś podążał tą drogą. Jeśli jednak jesteś zdeterminowany, wyjątkiem może stać się czytanie. Co myślisz o kończeniu dwóch, może nawet trzech książek dziennie? Jesteś w stanie zrobić to, nie zaniedbując innych? Ja nie.

Aktualnie potrafię kończyć jedną dziennie, przy czym czytam trzy/cztery na zmianę. Wygląda to mniej więcej tak, że wstaje i zaczynam pierwszą, jadąc do pracy, słucham drugiej, w przerwie wracam do pierwszej, a przed snem zaczynam trzecią. Odpowiada mi to, lubię różnorodność tematów.

Jak niejednokrotnie wspominałem, pochłaniam książki na różny sposób. Z pomocą kindla, audiobooków… ale nigdy wcześniej nie próbowałem tego łączyć. Tekst czytany + audiobook? To naprawdę działa!

Masny wspomina, by kupować od razu dwa formaty. Ja jednak biorę tylko książkę fizyczną, bądź elektroniczną i słucham głosu — mocno średniego — lektora z darmowego programu Book Bazaar Reader.

1

Twórz intuicyjne notatki, spisuj cytaty i własne refleksje. 

Co najważniejsze. Nie traktuj czytania jak wyścig, nie bij rekordów bez zrozumienia i pamiętaj, że każdy tytuł może wnieść do Twojego życia coś nowego.

to może...?

  • Ostatni akapit w punkt. Szczerze mówiąc od niedawna pojęłam prawdziwy sens czytania. Gonienie do ostatniej strony bywa często kompletnym marnowaniem zasobów książki. Czasem lepiej się podelektować, przemyśleć dany wątek, rozdział a nie gnać tylko po to żeby zamknąć pozycję i odłożyć na stosik.