15 RAD, JAK ZARZĄDZAĆ SWOIMI FINANSAMI

28. czerwca 2016 realReadman 9
15 RAD, JAK ZARZĄDZAĆ SWOIMI FINANSAMI

Piasek przez palce.

Dziedzina finansów osobistych jest czymś, o czym nie tylko chętnie czytam. To jeden z tych tematów, które nieustannie należy aktualizować, dokształcać się w ich kierunku, a także praktykować wyczytane i sprawdzone rozwiązania. Dziś, patrząc na to wszystko, mam świadomość, jak ogromnym problemem jest brak edukacji finansowej, dlatego też oddaję Ci część własnej wiedzy i praktyk.

1. Stwórz poduszkę finansową.

money sleep bed sleeping t

Podstawa podstaw, a cała magia polega na tym, byś miał kapitał, którego nie potrzebujesz. Dziwne? Z lekka, ale tu chodzi o coś więcej. Te pieniądze będą Twoim awaryjnym wyjściem typu „w razie…zbij szybkę”.

2. Zacznij odkładać 5% swoich zarobków.

Oczywiście, możesz odkładać od razu 30%, ale oszczędzając początkowo niewielkie kwoty, zaprogramujesz w sobie bezbolesny nawyk. Ulokuj je na koncie oszczędnościowym, reinwestuj i patrz, jak roście. Kiedy Twoje comiesięczne procenty się zwiększą, a rachunek podawany będzie w pierwszym tysiącu, warto zastanowić się nad porządniejszymi narzędziami niż lokaty i obligacje.

3. Nie chowaj oszczędności!

money

Okazjonalnie masz nadwyżkę gotówki i brak niezbędnych wydatków? Postanawiasz odłożyć ją na czarną godzinę? Cudownie, teraz tylko weź ją do ręki, przelicz i wyrzuć z niej 2%/4% do śmieci. To smutne, ale tak działa inflacja, więc nie baw się w skarpety i tajne szuflady. Mamy XXI wiek, niech rośnie!

4.  Śledź swoje wydatki

Przy oszczędzaniu i planowaniu rozmnożenia pieniędzy, jest to chyba oczywiste. Ciężko byłoby Ci cokolwiek zmienić bez świadomości na co, ile i jak często wydajesz. Możesz zrobić sobie tabelkę w excelu, albo skorzystać ze stworzonych do takich zadań aplikacji. Ja korzystam z Moje Finanse, ale polecam także Wallet i Monefy.

5. Nie zapożyczaj się

animated cartoons & comics student loan signing

Beznadziejnie jest zasypiać z myślą, że jest się dłużnikiem. Chodzi mi o pożyczanie na chwilowe przyjemności, na karty kredytowe i radosne branie na raty.

6.  Skup się na zwiększeniu  wynagrodzenia

Jeden z największych graczy giełdowych zapytany o to, jak inwestować, by zarabiać więcej, odpowiedział jasno, że największy majątek bierze się z wynagrodzenia pracowniczego. Prościej? Więcej zarabiasz = Więcej jesteś w stanie przeznaczyć na inwestycje.

7. Staraj się negocjować

michael jordan intro deal meet handshake

Nie mówię, że masz teraz wpaść do supermarketu i żądać niższej ceny za mleko i chipsy. Czasami po prostu warto spróbować się trochę potargować. Jeżeli rezerwujesz hotel, spróbuj zadać magiczne pytanie „Czy nie można byłoby zrobić czegoś z tą ceną?” i tyle.

8. Rozłóż swój portfel inwestycyjny

Zainwestowanie wszystkich pieniędzy w jedną spółkę, to jak ułożenie się pod chorego psychicznie kata i w oczekiwaniu na jego decyzję! Nie można przewidzieć czy akcje pójdą w górę, czy spadną tragicznie nisko. Warto mieć najróżniejsze instrumenty m.in. waluty, surowce, lokaty, obligacje, akcje czy też wino i dzieła sztuki.

9. Planuj z długim wyprzedzeniem 

easy money

Ktoś pewnie powiedział Ci już o tym, że ZUS jest kosmicznie nierentowny, przez co wizja Twojej emerytury stała się niebezpiecznie niewyraźna. Ten ktoś ma rację, lepiej zacznij odkładać na beztroskie życie. Banki, jak i firmy prywatne chętnie Ci w tym pomogą.

10. Zainwestuj w listwę z wyłącznikiem

Nieskomplikowane prawda? Kontroluj nieużywaną energię!

11. Jedz w domu

food no bored sandwich darth vader

Jeśli jeszcze nie śledzisz swoich wydatków, to wiedz, że znaczną ich część pochłania pożywienie. To dobrze, musisz jeść, ale powinieneś być świadom, jak wiele jesteś w stanie zaoszczędzić, kupując tylko produkty i tworząc posiłki sam. Tyczy się to również śniadań do pracy. Poświęć 15 minut i zyskaj.

12. Zadbaj o dodatkową pracę

Tak, jak w punkcie 6… jeżeli chcesz móc więcej wydać, musisz więcej zarabiać. W dzisiejszych czasach dostajemy mnóstwo możliwości, więc zacznij przygodę z wybraną firmą MLM, zostań freelancerem, albo rób na dwa etaty. Pracoholizm nigdy nie był tak prosty!

13. Śledź wiadomości ze świata

Wiedza jest zawsze w cenie, a poza byciem obeznanym, zyskasz także cenne informacje, dzięki którym pewne sprawy, możesz równie celnie przewidzieć.

14. Kupuj przez internet

W dobie porównywarek cenowych i sklepów online to łatwiejsze niż wyjście do galerii. Warto odwiedzić sklep stacjonarny, sprawdzić fizyczny produkt, wrócić i zamówić go znacznie taniej.

15. Czytaj

Codziennie jeden artykuł, a może jedna książka tygodniowo? Twój wybór, ale pamiętaj, że nigdy nie będziesz wiedział wszystkiego. Inteligencję finansową można w sobie zaprogramować, ryzyko inwestycji zmniejszyć przez wieloskładnikowość, ale decyzję zawsze powinieneś podejmować sam.

to może...?

 • Hmm bardzo leniwe zebranie tematów 🙂 Dalego do konkretów i mięsa – tak naprawdę każdy z elementów można byłoby rozbudować na osobny artykuł

  • Oczywiście, że można by napisać więcej. Dodam, że o prawie każdym punkcie napisano książkę! 😉 Chciałem, by wpisy z serii #realReadman, były czytane z łatwością, szybko — w przerwie na kawę, podczas lunchu i czekając na autobus 😉 Jako Readman nie prowadzę czytelnika za rękę.

  • Oczywiście, że można by napisać więcej. Dodam, że o prawie każdym punkcie napisano książkę! 😉 Chciałem, by wpisy z serii #realReadman, były czytane z łatwością, szybko — w przerwie na kawę, podczas lunchu i czekając na autobus 😉 Jako Readman nie prowadzę czytelnika za rękę.

 • Books My Love

  Bardzo wartościowy artykuł 🙂 warto odkładać też na emeryturę. Specjaliście polecają przeznaczać miesięcznie aby odkładać na nią 10% swojego wynagrodzenia.

  • Bardzo dziękuję i zgadzam się, tak jak w punkcie 9 😉

 • Karolina Czyżewska

  A mnie się nie podoba. Znaczy artykuł jak najbardziej sprawnie napisany, ale… pracuj jeszcze więcej, znajdź drugi etat, zarabiaj więcej… wykończ siebie, rodzinę, związek… skończ na wylew bądź zawał jeszcze przed czterdziestką… bo niestety do tego to prowadzi. Pracoholizm nigdy nie był tak łatwy… i tak zabójczy.

  • Uff… myślałem, że nikt mi tego nie wypomni 😉 Bardzo słusznie! Pracoholizm jest chorobą, a relacje międzyludzkie NAJWAŻNIEJSZEJ 😀 dziękuję za czujność! 😀

 • Zestawienie bardzo fajne, nie można brać wszystkiego dosłownie, ale wielu ludziom brakuje odruchu oszczędzania. Sama się ostatnio złapałam, że jemy na mieście z 3 razy w tygodniu, przecież gdyby nie lenistwo „bo po co gotować” oszczędności byłby większe na jakiś wypad ekstra 😉

  • Otóż to 😉 nie mówiąc już o wewnętrznej dumie i satysfakcji 😁